Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

„Budowa strony: koszty i opcje – Wskazówki dla osób nietechnicznych

Koszty związane z budową strony internetowej

Określenie celu i funkcjonalności strony: Przed przystąpieniem do budowy strony, ważne jest zdefiniowanie jej celu i funkcjonalności. Czy będzie to strona wizytówka, blog, sklep internetowy, strona z formularzami, umowami czy platforma e-learningowa? Określenie tych czynników pomoże zidentyfikować potrzebne funkcje i dostosować koszty.

Opcje tworzenia witryn: samodzielnie czy zlecić?

Budowa strony stała się jednym z pierwszych kroków, kiedy powstaje firma. Zdajemy sobie sprawę z przyzwyczajeń klientów oraz z faktu, że większość z nich poszukuje oferty w Internecie. W zależności od Twojego budżetu możesz zdecydować się na samodzielną budowę witryny lub skorzystać z pomocy agencji. Samodzielna budowa strony: Budowa strony internetowej samodzielnie może być świetnym wyborem dla osób, które mają ograniczony budżet i posiadają pewną wiedzę techniczną, lub chęć jej zdobycia. Obecnie na rynku dostępne są coraz bardziej dostępne i intuicyjne narzędzia, które umożliwiają budowę strony bez znajomości języków programowania. Jednak, przed przystąpieniem do budowy własnej strony warto zastanowić się nad jej komunikacyjnymi aspektami, wizerunkiem i czytelnością. 2. Budowa strony z pomocą agencji reklamowej, lub freelancera: Decydując się na zrobienie strony możemy spodziewać się całościowego podejścia do projektu.

 

Czynniki wpływające na koszt strony

Istnieje wiele czynników wpływających na koszt budowy strony internetowej, takich jak złożoność funkcjonalności, stopień skomplikowania projektu, ilość treści i stron, dostępne narzędzia i technologie oraz doświadczenie firmy lub freelancerów. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje wymagania i oczekiwania, aby móc dobrać odpowiednią agencję lub osobę do budowy strony. ## Przygotowanie się do budowy strony Przygotowanie się do budowy strony zaczyna się od dokładnego przeanalizowania wymagań i oczekiwań. Zanim przystąpisz do budowy, musisz zastanowić się nad celami, funkcjonalnościami i rodzajem strony. Następnie, ważne jest zebranie treści do strony, takich jak teksty, zdjęcia, filmy czy grafiki. Pamiętaj, że Twoja strona internetowa powinna być czytelna i łatwa w nawigacji. Dodatkowo warto zastanowić się nad optymalizacją SEO oraz dostępnością strony dla osób z niepełnosprawnościami. Dobrze jest również wyznaczyć sobie harmonogram działań i określić, kto będzie odpowiedzialny za konkretne zadania w trakcie budowy strony.

Jeśli chciałabyś zbudować stronę samodzielnie, zapraszam Cię do udziału w kursie, który stworzyłam w tej tematyce. Pomoże on zdobyć wiedzę na temat budowy stron internetowych oraz skutecznie przeprowadzić cały proces projektowy.

 

Wybór platformy i narzędzi do budowy strony

 

Wybór odpowiedniej platformy i narzędzi do budowy strony jest kluczowy dla dobrego jej wykonania. W zależności od potrzeb i wymagań warto rozważyć różne opcje, takie jak popularne systemy CMS, np. WordPress, Joomla czy Drupal, lub specjalistyczne narzędzia do tworzenia stron internetowych. Ważne jest również, aby wybrać narzędzia i platformy, które pozwolą na pełne dostosowanie strony do potrzeb użytkownika, elastyczność i łatwość w zarządzaniu treścią. Zastanów się, czy chcesz samodzielnie w przyszłości edytować zawartość strony, dodawać teksty blogowe, produkty w sklepie. Jeśli nie czujesz się komfortowo w tym zakresie, warto wybrać narzędzia i rozwiązania, które pozwolą na łatwe zarządzanie przez osoby nieposiadające doświadczenia w programowaniu lub web-designie. Należy pamiętać, że koszty budowy strony internetowej nie kończą się na samym projekcie. Niezbędnym elementem jest również hosting, czyli serwer, który będzie przechowywał stronę i udostępniał ją w internecie.

Osobiście lubię pracować na systemie WordPress. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów, które zapewnia wiele darmowych szablonów oraz dodatków, co ułatwia pracę i pozwala na szybkie uruchomienie strony. Plusem jest możliwość rozwoju strony i niski koszt startu. Minusem może okazać się szybkość strony, częste aktualizacje i potrzeba dbania o bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ostateczny wybór powinien być uzależniony od Twoich potrzeb i cech indywidualnych Twojego projektu.

Domena i hosting: kluczowe elementy strony

Domena i hosting to kluczowe elementy każdej strony internetowej. Domena to adres, pod którym witryna będzie dostępna w internecie. Tutaj polecam stworzenie takiej nazwy, która będzie łatwa do zapamiętania, a także podyktowania. Im mniej znaków specjalnych, tym lepiej. W przypadku hostingu ważne jest wybranie rozwiązania, które będzie odpowiadać zarówno potrzebom jak i dochodowi Twojego biznesu. Na początek warto wziąć pod uwagę cenę, dostępność w wsparcia w razie problemów oraz szybkość ładowania strony dla użytkowników. Nie zapomnij również o parametrach technicznych, takich jak pojemność przestrzeni dyskowej czy ilości ruchu miesięcznego. Należy pamiętać, że koszty hostingowe zależą od wybranych parametrów i rodzaju hostingu, a także od tego, czy chcesz korzystać z dodatkowych usług i funkcjonalności, jakie oferuje dostawca. Pamiętaj, że hosting i domena jest opłacna na rok. Większość firm przypomina z wyprzedzeniem o konieczności uregulowania płatności. Polecam jednak ustawienie sobie przypomnienia, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Z firm hostingowych, które polecam to lhcyberfolks, oraz zenbox (linki afiliacyjne)

 

Planowanie treści i funkcji strony

Planowanie treści i funkcji strony to kluczowy krok przed przystąpieniem do samej budowy. Przemyśl, jakie informacje i funkcje powinny się na niej znaleźć oraz jak zostaną one usytuowane. Nie zapominaj również o potrzebach Twoich użytkowników. Dobrze jest zrobić research na temat tego, co użytkownicy oczekują od podobnych stron i jakiefunkcjonalności ułatwiają im korzystanie z witryn internetowych.Pamiętaj, że bardzo ważne jest też umieszczenie na stronie informacji o Twojej firmie oraz jej ofercie. Ilość narzędzi oraz opcji na stronie internetowej jest niemal nieograniczona. Warto jednak dobrze przemyśleć, czy na jednej stronie chcemy zmiescić wszystko na raz. Czasem lepszym rozwiązaniem jest stworzenie osobnych stron, lub subdomen odpowiadających za różne funkcje. Przykładem może być wyodrębnienie sklepu internetowego, lub kursu online. Dzięki temu możemy zwiększyć przejrzystość naszej strony, co zapewni lepszą jakość wrażeń użytkowników.

 

Optymalizacja strony pod kątem SEO

Optymalizacja strony pod kątem SEO to kolejny ważny aspekt budowy witryny. Wiele osób zmienia podejście do tego zagadnienia na etapie już gotowej strony, jednak wyniki są wtedy zdecydowanie gorsze. Dlatego warto już na etapie budowania strony zadbać o odpowiednie tagi, treści, linkowanie wewnętrzne, a przede wszystkim o odpowiednie słowa kluczowe, czyli te, pod którymi będą szukać użytkownownicy. Pamiętaj, że optymalizacja strony pod kątem SEO pozwoli Ci na lepszą widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na większą liczbę odwiedzin. Przemyśl też strategię długoterminową, co będzie działo się na stronie, po jej powstaniu. Czy będą regularnie pojawiać się nowe treści, takie jak blog czy aktualności?

 

Bezpieczeństwo i utrzymanie witryny

Bezpieczeństwo i utrzymanie witryny są kolejnymi ważnymi elementami, o których należy pamiętać podczas budowy strony. Nie zapominaj, że Twoja strona będzie podatna na różnego rodzaju ataki, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, takie jak certyfikat SSL lub regularne aktualizacje oprogramowania strony. Nie zapominaj też o regularnym prowadzeniu back-upów strony, żeby w przypadku awarii lub ataku można było przywrócić działanie witryny w jak najkrótszym czasie.

 

Analiza konkurencji: inspiracje i dobre praktyki

Przy budowie strony warto też zwrócić uwagę na konkurencję i jej stronę internetową. Analizując witrynę konkurencji, możemy znaleźć inspiracje i dobre praktyki, które można wykorzystać na naszej stronie. Można również zwrócić uwagę na błędy, których konkurencja dokonuje i unikać ich na swojej stronie, co na pewno przełoży się na lepszą jakość wrażeń użytkowników.

 

Przygotowanie do długoterminowego zarządzania stroną

Nie zapominaj, że budowa strony to tylko początek. Aby strona przyniosła pozytywne efekty, trzeba zatroszczyć się o jej długofunctionalne zarządzanie. Oznacza to, że warto wcześniej zaplanować, jak będzie wyglądać zarządzanie stroną w dłuższej perspektywie. Warto przemyśleć kto będzie odpowiedzialny za wprowadzanie nowych treści na stronę, jak często będą się pojawiać aktualizacje czy zmiany na stronie, a także jak będzie wyglądało wsparcie techniczne lub wsparcie w dziedzinie marketingu online. Podsumowując, budowa strony internetowej to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania zarówno pod kątem kosztów, jak i pod kątem funkcjonalności.

Odpowiedz sobie na pytania

  1. Jakie funkcjonaloności chcesz uzyskać na stronie-
  • wizytówka
  • sklep
  • kurs online
  • formularze, wnioski
  • forum
  • blog, aktualności
  1. Czy chcesz zbudować stronę samodzielnie, czy będziesz potrzebowała pomocy.Czyjej pomocy potrzebujesz:
  • osoby która zajmie się kompleksowo całą budową. Tutaj ważne będzie uszczegółowenie zakresu i terminów prac
  • grafika
  • copywritera
  • specjalisty SEO
  • fotografa

3. Z jakiego systemu chcesz skorzystać

4. Z jakiego hostingu i gdzie zakupisz domenę

5. Kto będzie dbał o bezpieczeństwo i dalszy rozwój strony